Tietoja minusta

Oma kuva
Vanheneva ja haurastuva: ilman sarvia ja kohta varmaan hampaita; exänä: ope (luokan-, erityis-), lautamies + ties mitä - ja mikä huvittavinta = humanististen tieteiden kandidaatti HUK. Tällä POTULLA eli potalla ähistään omanlaisesti, ylen viisaita vältellen. (Blog content may be published in part or entirety by any print, broadcast or internet/digital media outlet, or used by any means of social media sharing.)

sunnuntai 9. kesäkuuta 2024

Pärskeitä

 Railakasta menoa se oli!

Kolme polskijaa 
- Miten niin kolme?
 
Ks, laiturin vieri!
 Pelaamaan! 
Pelaamaan!

Siinä hötäkässä pallokin pyrki pakoon leikkimökkiin.
Ja kun ei päässyt, halusi asettua mummon päänupiksi!


Pakko oli välillä polskutella:

Sitten taas: Peliä, hei! 
- No vaikka sulista. 


Entäs frisbeessä ...
Kiekkoko koriin? 
Mitäs vielä!
- Eikun etsimään, ruohikkoa tamppaamaan ....

Lopulta koitti ilta ja tuli iltapesun aika:


Näin kuluivat kesäiset hellepäivät ... 
Lomalainen pakkasi reppunsa ja lähti.



Jäljelle jäi tyhjä kenttä - kaipaus ja hyvä mieli.


Myös ikätotuus: runnakot kipeinä - reporankoina mummo ja ukki. 💑

Kirjavinkeissä

uusin:

4 kommenttia:

  1. Missä Malagassa te oikein asutte? Åbossa satoi v-loppuna iha kauhiast ja gamala bali ja eilen kun uskaltauduimme maakuntaan, tuuli oli puuskissa 16 m/s. Päällä oli talvella käyttämäni ohuehko takki ja kylmä oli, villapaita puuttui!

    T: JV

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. jvon

      itäinen valo ja lämpö paahtavat niskaamme täällä rajan pinnassa: Isäaurinkoinen jr. uhitellee lämpölieskoillaan.

      Eikös muuten talvisotaa edeltävä kesä ollut huippulämmin. Enteillee...

      Poista
    2. "itäinen valo ja lämpö paahtavat niskaamme täällä rajan pinnassa: Isäaurinkoinen jr. uhitellee lämpölieskoillaan."

      Tätä pelkäsinkin, en vain uskaltanut turhaan ääneen lausua Herramme nimeä, sillä hän ei jätä rankaisematta jne...

      Tuollaisesta saa paremman rusketuksen kuin solariumista https://fi.wikipedia.org/wiki/Tsar-bomba

      T. JV

      Poista
    3. WP_ "Utsjoen Pulmankijärvellä asuneet ovat kertoneet astioiden helisseen kaapissa, hevosen vauhkoontuneen ja järven pisaroineen taivasta kohti."
      Jospa se hänen rankaisunsa olisikin vain tuota Tsar-luokkaa.

      Poista